Wymogi dotyczące aut nie mogą być nierealne
Firma, która prowadzi ewidencję użytkowanych pojazdów, wykorzystuje monitoring, ma regulamin wewnętrzny i przewidziała odpowiedzialność finansową za prywatny użytek samochodów firmowych, ma prawo do pełnego odliczenia.
Podstawowym profilem działalności spółki jest sprzedaż detaliczna i hurtowa sprzętu i artykułów gospodarstwa domowego. W działalności wykorzystuje – na podstawie umów leasingu lub najmu długoterminowego – samochody użytkowane przez jej pracowników. Sporadycznie zdarza się, że pracownik wykorzystuje samochód prywatnie. Jest wtedy obciążany fakturą VAT, z której spółka rozpoznaje przychód. Firma tłumaczyła, że obecnie odlicza 50 proc. VAT od rat leasingowych albo czynszu najmu, a od lipca 2015 r. także z faktur za paliwo wykorzystywane w tych samochodach.
Zapytała o prawo do pełnego odliczenia VAT. Wskazała m.in., że okolicznościami obiektywnie potwierdzającymi brak wykorzystania pojazdów do użytku prywatnego jest prowadzenie szczegółowej ewidencji użytkowania, konieczność wypisywania delegacji przez pracowników oraz ich monitorowanie w systemie „Yanosik". Ponadto, w spółce obowiązuje wewnętrzne zarządzenie, w którym szczegółowo określono zasady użytkowania samochodów, w tym również odpowiedzialności pracowników w razie używania pojazdów do celów prywatnych (wystawienie faktury VAT obciążającej pracownika) oraz w razie nieprawidłowo prowadzonej ewidencji.
Fiskus odmówił podatniczce 100-proc. odliczenia VAT. Jego zdaniem wskazany przez spółkę zakres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta